Dobra kondycja i silne mięśnie to coś, co przydaje się w każdym sporcie. Oprócz praktykowania głównej dyscypliny należy jednak zadbać też o dodatkowe ćwiczenia, które zwiększą naszą wytrzymałość i sprawią, że zawsze będziemy w dobrej formie. Co w przypadku tenisa – jak zadbać o przygotowanie fizyczne do gry w tenisa? Dowiedz się więcej!

Jakie mięśnie ćwiczy się w tenisie?

Warto pamiętać, że gra w tenisa angażuje większość grup mięśniowych. Intensywnie pracuje zarówno górna, jak i dolna część naszego ciała. Mięśnie brzucha, ramion, grzbietu, ud, pośladków – wszystkie te elementy biorą udział w ćwiczeniu tenisa. Z tego względu musimy mieć na uwadze to, że jeśli chcemy wzmocnić nasze mięśnie tak, aby osiągać lepsze wyniki w sporcie, musimy właściwie pomyśleć o całym naszym ciele. Ogólne wzmocnienie ciała pozwoli nam zwiększyć naszą wytrzymałość i sprawność, a do tego spowoduje, że gra przyniesie nam jeszcze więcej satysfakcji, ponieważ będziemy mogli dać z siebie wszystko.

Jak wyglądają zestawy ćwiczeń dla tenisisty?

Z czego zatem powinien składać się zestaw ćwiczeń dla tenisisty? Mamy sporo możliwości, z których możemy wybierać. Chcąc sprawić, aby siła górnych części ciała była mocniejsza, postawmy na takie ćwiczenia jak:

  • pompki,
  • podciąganie na drążku,
  • podnoszenie ciężarków.

Za wzmocnienie dolnej części ciała odpowiedzialne będą takie aktywności jak:

  • przysiady,
  • wykroki,
  • krzesełko,
  • step

Oprócz tego warto zadbać o takie ćwiczenia, które wpłyną pozytywnie na całe nasze ciało. Trening funkcjonalny wzmocni nasze mięśnie, stretching spowoduje, że unikniemy zakwasów i kontuzji, a za to bieganie przyczyni się do poprawy ogólnej kondycji i wytrzymałości.

Mimo że to tenis jest naszą główną pasją, jeśli będziemy poświęcać się przygotowaniu i innym ćwiczeniom, może się okazać, że one również sprawiają nam dużą przyjemność! Wzmocnienie mięśni pozwoli uzyskać lepsze wyniki, a do tego spowoduje, że będziemy silniejsi i mniej narażeni na różne kontuzje. Bez wątpienia warto wprowadzić je do planu treningowego!