Tenis, tak jak każda dyscyplina sportowa, wymaga od nas wysiłku i zaangażowania. Pamiętajmy jednak o tym, że same chęci nie wystarczą – niezbędne będzie również odpowiednie przygotowanie i rozsądne podejście do gry w tenisa. Tylko wtedy zyskamy pewność, że nie grozi nam kontuzja, a my możemy grać w bezpieczny sposób. Dowiedz się, jak powinno wyglądać unikanie kontuzji!

Ćwiczenia rozgrzewające

Profilaktyka podczas gry zaczyna się właściwie jeszcze zanim przystąpimy do danej rozgrywki. Każdy trening tenisa należy bowiem zacząć od rozgrzewki, która przygotuje ciało do dalszego wysiłku. Ćwiczenia rozgrzewające mają na celu pobudzić ciało – temperatura się podnosi, wzrasta również tętno, a praca układu krwionośnego i oddechowego się poprawia. W ten sposób umożliwiamy sobie szybkie i sprawne zaczęcie gry, ponieważ ciało będzie już przygotowane na ćwiczenia. Trzeba zadbać również o mięśnie. W tym wypadku sprawdzi się stretching, który polega na rozciąganiu ciała. Dzięki temu stajemy się bardziej elastyczni i sprężyści, a ryzyko takich kontuzji jak naciągnięcie mięśni znacznie spada. W planie potreningowym musi pojawić się też regeneracja. Sprawia ona, że ciało szybciej dochodzi do siebie, a nieprzyjemne zakwasy czy nadwyrężenia znikają.

Dobry sprzęt do gry w tenisa

Dobra technika gry w tenisa to nie jedyny aspekt, o który powinniśmy zadbać. Równie istotny okazuje się sprzęt, dzięki któremu możemy wykonywać daną dyscyplinę. Dopasowana rakieta to podstawa każdego tenisisty. Warto zwrócić uwagę, aby dobrać pod siebie kształt i rozmiar rakiety, ponieważ w ten sposób będziemy mogli wykorzystać cały jej potencjał. Nie należy sięgać po zbyt ciężką lub zbyt lekką rakietę, bowiem wtedy stwarza to zagrożenie dla naszego ciała, zwłaszcza nadgarstka. Ważnym elementem gry jest też nasz strój. Mowa tu szczególnie o obuwiu. Odpowiednie buty mają za zadanie podtrzymywać naszą kostkę i zapewniać solidne podłoże.

Rozsądne podejście do gry w tenisa

Nieważne jak bardzo będziemy dbali o rozgrzewkę czy regenerację – jeśli podczas gry nie zachowamy zdrowego rozsądku, wszystko pójdzie na nic. Rozsądne podejście do gry w tenisa jest niezbędne do tego, aby uniknąć kontuzji. Stosowanie się do zaleceń trenera, słuchanie swojego ciała i nieprzecenianie swoich możliwości to czynniki, dzięki którym zadbamy o bezpieczną grę. Aby zdobyć podstawy, które sprawią, że nasze rozgrywki będą zarówno satysfakcjonujące, jak i niegroźne, warto udać się na lekcję gry w tenisa do profesjonalnej szkoły Akademia Tenisa Prince, gdzie profesjonalni trenerzy pokażą nam, jak czerpać przyjemność ze sportu bez obawy o nabawienie się kontuzji.

Zwichnięcie stawu skokowego, nadwyrężenie nadgarstka, łokieć tenisisty… Widzimy, że nieodpowiedzialna gra w tenisa może doprowadzić do naprawdę poważnych dolegliwości. Kontuzje mogą wywołać spory ból, a do tego uniemożliwić dalszą grę przez dłuższy czas. Z tego względu należy szczególnie postarać się, aby im zapobiec. Postawmy na rozgrzewkę, wybór profesjonalnego sprzętu i regenerację mięśni, a na pewno uda nam się uniknąć wielu nieprzyjemności.