Rozpoczynając przygodę z tenisem najważniejsza dla wielu osób jest technika odbierania i odbijania serwów. Nikt nie zwraca uwagi na poprawne poruszanie się po korcie. Wystarczy podbiec i odbić piłkę w pole przeciwnika. Jednak ponad połowa zepsutych zagrywek spowodowana jest niepoprawną pracą nóg.

Osoby grające amatorsko w tenisa nagminnie popełniają błąd w poruszaniu się po korcie. Poprawne przemieszczanie się powinno pozwolić na dobiegnięcie do pozycji, która pozwoli na przybranie odpowiedniej postawy, utrzymanie równowagi, uderzenie oraz powrót. Jednocześnie wszystko to nie powinno zabierać graczowi za dużo energii. Po korcie poruszać się można w następujący sposób: równolegle do siatki, łukiem lub na skos oraz w przód lub w tył.

Bieganie po korcie charakteryzuje się dużą dynamiką. Szybki start przechodzi od razu w hamowanie. Wykonywane więc kroki powinny być małe. Dzięki temu łatwiej jest wyhamować i przybrać odpowiednią, stabilną pozycję. Należy pamiętać, że na korcie zawsze trzeba porusza się krokiem odstawno-dostawnym, ponieważ najczęściej gracz stoi frontem do siatki. Jedynie w wyjątkowych przypadkach, kiedy przeciwnik pośle piłkę na drugą stronę boiska można odwrócić się i pobiec bokiem.

Problematyczne wśród amatorów jest także poruszanie się w tył, kiedy przeciwnik najpierw uderzy tak, że piłka wyląduje blisko siatki, by następnie posłać piłkę przy linii końcowej. Często wtedy dochodzi do upadków i kontuzji, ponieważ tenisista stara się biec w tył frontem do siatki. W takiej sytuacji także należy wycofywać się krokiem odstawno-dostawnym, jednak prowadzić go pod pewnym kontem (na przykład 30 stopni). Dzięki temu gracz nadal ma kontrolę nad lotem piłki i uniknie potknięcia się na korcie. Kolejnym błędem popełnianym przez osoby amatorsko grające w tenisa jest stanie na piętach podczas odbicia. Balans ciała powinien być zawsze na palcach.

Podczas gry w tenisa zawodnik powinien być cały czas w ruchu, przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę. Pozycja powinna być stabilna, dlatego najlepiej, aby stał on w rozkroku, na lekko ugiętych kolanach. Pierwszy krok powinien być wykonany nogą znajdującą się bliżej piłki, dzięki czemu ciało lekko się skręci i łatwiej jest odprowadzić rakietę.

Tenis to jeden z najbardziej energetycznych sportów. Konieczność bycia w ciągłym ruchu poprawia wydolność i kształtuje mięśnie. Prawidłowe poruszanie się po korcie i utrzymanie ciężaru ciała na palcach jest ważne, aby poprawić styl gry i uniknąć kontuzji.