Serwis należy do podstawowych zagrań w tenisie. Jednak jego złożoność może przysparzać problem nie tylko początkującym graczom, lecz również tym bardziej zaawansowanym. Jak go poprawnie wykonać? Dzisiaj kilka rad!

Serwis – podstawowe informacje

Zacznijmy od kilku teoretycznych faktów dotyczących serwisu. Jest to zagranie, którym rozpoczyna się całą akcję, tak zwaną ‘wymianę tenisową”. Zadaniem gracza jest w tym momencie przebicie piłki na stronę przeciwnika, aby gra rzeczywiście mogła trwać. Za każdym razem zawodnik ma dwie szanse na wykonanie serwisu, dlatego nawet jeśli pierwsza próba zakończy się niepowodzeniem, jest zawsze jeszcze jedno podejście. Warto dodać, że serwis wykonywany jest zza linii końcowej. Zgodnie z zasadami tenisa, gracz ma możliwość wykonać serwis zza głowy oraz od dołu, zazwyczaj profesjonaliści wybierają pierwszą metodę. Początkującym natomiast wydaje się, że prostsze są serwisy od dołu i dlatego częściej decydują na tego typu zagranie. Warto jest wspomnieć, że zanim wykonamy serwis, dobrze jest upewnić się, że nasz przeciwnik jest przygotowany do odbioru.

Jak poprawnie serwować? 

Jak zostało wcześniej wspomniane, szczególnie początkujący gracze szukają różnych sposobów, aby poprawnie wykonać serwis będący trudnym zagraniem i nawet osobom, które mają już pewne doświadczenie w tenisie, może przysporzyć on pewnych problemów. Mówiąc o tym, jak się do niego zabrać koniecznie powinnyśmy zacząć od tego, z jakiej pozycji wyjść. Tylną stopę najlepiej jest ustawić równolegle do linii końcowej, przednia natomiast powinna znajdować się pod kątem, który później ułatwi odpowiednie prowadzenie całego ciała, przenoszenie ciężkości i skumulowanie siły tak, aby odpowiednio uderzyć i przebić piłkę. A co z rakietą? Oczywiście istotną rolę pełni tutaj pewny, stabilny chwyt.  Najpopularniejszy jest tak zwany chwyt kontynentalny, którego młody gracz uczy się na samym początku przygody z tenisem, ponieważ należy on do jednych z najbardziej podstawowych. 

Kilka rad dla uczących się serwować

Nauka serwowania może być trudna, dlatego warto jest pamiętać o kilku radach, które mogą być pomocne. Dobrze zacząć od ćwiczenia “na sucho”, bez piłki, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie nam poznać samą biomechanikę uderzenia. W ten sposób prościej będzie nam też wykonać odpowiedni chwyt i wyrobić sobie nawyki. Potem, gdy zaczniemy już ćwiczyć z piłką musimy pamiętać o tym, aby podrzucić ją na właściwą wysokość. Rękę podczas podrzutu najlepiej jest trzymać prosto. Do wyrzutu musimy przygotowywać się w momencie, gdy druga ręka, którą trzymamy rakietę, się cofa. Warto też wspomnieć pojęcie swingu, które nie powinno kojarzyć nam się wyłącznie z muzyką – w tenisie jest to moment, gdy piłka znajduje się już w najwyższym miejscu i trzeba przyspieszyć uderzenie. 

Nauka zarówno serwowania jak i ogólnej gry w tenisa będzie znacznie bardziej efektywna jeśli my lub też nasze dzieci doskonalić będziemy się pod okiem wyspecjalizowanych, doświadczonych trenerów, takich jak w Akademii Tenisa Prince!