Cukrzyca, niestety, staje się coraz częstszym problemem wśród najmłodszych. Wysiłek fizyczny jest ważną częścią leczenia wskazanej przypadłości, lecz czy tenis będzie w tym wypadku odpowiednim wyborem? 

Cukrzyca a tenis

Aktywność fizyczna w przypadku chorujących na cukrzycę zarówno dorosłych, jak i dzieci  jest bardzo ważna. Szczególnie, gdy mówimy o cukrzycy drugiego typu, która zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, wprowadzenie zdrowej i zróżnicowanej diety oraz regularnego wysiłku fizycznego stanowi podstawę leczenia. Sport wskazany jest zarówno w przypadku pierwszego i drugiego typu tej choroby. Wynika to z faktu, że działa on w pozytywny sposób na wrażliwość tkanek na insulinę. Dzięki wysiłkowi łatwiej jest nam kontrolować poziom cukru we krwi, zatrzymujemy rozwój choroby (zwłaszcza w przypadku typu 2), a także minimalizujemy ryzyko pojawienia się groźnych powikłań. Oczywiście nie każda aktywność nadaje się dla dzieci z cukrzycą. Najbezpieczniejszymi i najbardziej polecanymi są tak zwane ćwiczenia aerobowe, do których zaliczany jest między innymi tenis!

Jak trenować przy cukrzycy?

Chociaż, jak zostało wspomniane, tenis jest polecany w przypadku dzieci z cukrzycą to trzeba pamiętać o kilku naprawdę istotnych zasadach. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby rozpoczynać uprawianie tego sportu będąc w kontakcie z lekarzem, który podpowie, z jaką częstotliwością nasze dziecko powinno ćwiczyć i jakiej długości treningi będą najlepsze. Konieczne jest również mierzenie poziomu glukozy przed wysiłkiem, a także gdyby dziecko w trakcie gry poczuło się źle. Niezbędne jest też dostosowanie odpowiedniej dawki insuliny, jeśli mówimy o dziecku, które musi ją przyjmować. Przy planowaniu treningu trzeba pamiętać o rozgrzewce, która stopniowo będzie przygotowywać organizm do wzmożonego ruchu! Dodajmy, że dzieci z cukrzycą, dla ich dobra nie powinny się forsować!

O czym pamiętać?

Należy zaznaczyć, że każdy wysiłek może być niebezpieczny w przypadku bardzo wysokiego stężenia cukru we krwi. Warto uważać też na hipoglikemię powysiłkową, którą nazywa się również “niedocukrzeniem”, może ona wystąpić nawet do kilkunastu godzin po ćwiczeniach i wśród jej objawów wymienia się: zawroty głowy, drżenie rąk, przyspieszone bicie serca czy też nadmierną potliwość. Wtedy szybko trzeba sprawdzić poziom cukru i w razie potrzeby przyjąć coś słodkiego! Podkreślmy, że jeśli nasze pociechy w czasie treningu będą komunikować, iż zaczynają czuć się źle, to koniecznie należy przerwać ćwiczenia i zbadać glukozę.

Jak wszyscy wiemy, sport to zdrowie. W przypadku cukrzycy to właśnie wysiłek fizyczny może hamować rozwój choroby, a także w pozytywny sposób wpływać na ogólną kondycję młodego człowieka, który właśnie ze wskazanym problemem musi się mierzyć. Należy jednak pamiętać, by w obliczu choroby trenować rozważnie.