Sport jest istotny w życiu każdego nastolatka, aktywność fizyczna kształtuje rozwój fizyczny i psychiczny oraz emocjonalną sferę nastolatków. Sport pomaga rozwijać zdolności przywódcze oraz empatię, które natomiast zmniejszają ryzyko zaburzeń emocjonalnych, tak często pojawiających się w trudnym okresie dorastania. Uprawiające sporty nastolatki dużo częściej przywiązują uwagę do swojego zdrowia, dbają o dietę, zbilansowany tryb życia oraz dobre nawyki,  które skutkują mniejszym ryzykiem występowania np. chorób serca czy otyłości w dorosłym życiu.

Stare i mądre przysłowie mówi, że sport to zdrowie i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Sport pozytywnie wpływa na całe ciało oraz zdrowie. Koryguje wady postawy, zwiększa  odporność organizmu, poprawia ogólny stan zdrowia. Zmniejszona zostaje łamliwość kości  oraz  pozytywnie wpływa na elastyczność stawów. Wysiłek dotlenia komórki całego ciała i mózgu, pobudza układ oddechowy, co pogłębia próg ruchomości klatki piersiowej.

Pozytywnym aspektem aktywności fizycznej, jest fakt, że młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że mają wpływ na swoje życie. Rozwija to ambicje nastolatka oraz jego kreatywność, dojrzałość i odpowiedzialność. Sport powiązać można również z  umiejętnościami społecznymi. Współczesny czas niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Kuszą one wątpliwą atrakcyjnością – są to i. in. środki psychoaktywne, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, wagary, przestępczość, ryzykowne zachowania seksualne, uzależnienie od mediów, internetu, zaburzenia odżywiania. Dlatego tak ważna jest stabilność psychiczna u tak młodych osób oraz pozytywna samoocena. Warto więc kształtować pozytywne wzorce zachowań oraz osobowość nastolatka właśnie przez sport.

Sport ma niewątpliwie pozytywny wpływ na kontakty społeczne, które rozwijają zdolność empatii, towarzyskość, solidarność, uczą zdrowej rywalizacji oraz pobudzają do rozwoju własnych zainteresowań.  Poprawia umiejętność znoszenia porażek i przyjmowania krytyki, pracy zespołowej oraz wytrwałości w dążeniu do celu – tym samym wpływa pozytywnie na psychikę nastolatka .

Aby zachęcić nastolatka do uprawiania sportu, należy wytłumaczyć jakie korzyści płyną z uprawiania aktywności fizycznej.