2023 to zdecydowanie rok Novaka Djokovicia i Igi Świątek. Ostatecznie nie mieli sobie równych i weszli w kolejny sezon będąc na szczycie rankingów. Jakie były najważniejsze wydarzenia mające miejsce w ubiegłym roku w polskim i światowym tenisie?

Polka liderką rankingu WTA

Popularność Igi Świątek zaczęła się w 2020 roku kiedy zwyciężyła w turnieju French Open. Grała wówczas rakietą Prince – centrum testowe tej marki prowadzimy w Akademii Tenisa Prince w Poznaniu. W 2022 roku Iga Świątek podbiła tenisowy świat. Jako liderka rankingu WTA znajdowała się pod ogromną presją wchodząc w 2023 rok.

Podczas Australian Open wydawało się, że w tym sezonie może nie udźwignąć ciążącej na niej presji, kiedy odpadła w ⅛ finału. Po US Open liderką rankingu kobiet została Aryna Sabalenka, a Polka spadła na dalszą pozycję Ostatecznie jednak Idze Świątek  udało się wygrać aż 6 turniejów i wrócić na szczyt. Jednym z jej dużych osiągnięć w roku 2023 było zwycięstwo w WTA Finals w Cancun.

Mistrz Novak Djoković i polski akcent w tenisie męskim

W tenisie ziemnym mężczyzn od lat króluje Novak Djoković. Rywalizuje ze sławami tenisowego świata, jednak wciąż nie widać rywala, który mógłby zagrozić jego pozycji. Za nim plasują się tacy zawodnicy, jak Rafael Nadal czy Roger Federer. W 2023 Novak Djoković przegrał tylko jeden wielkoszlemowy finał – podczas Wimbledonu. W kolejnym sezonie ma szansę zawalczyć o Złotego Wielkiego Szlema – cztery mistrzowskie tytuły oraz olimpijskie złoto.

W tenisie męskim polskim akcentem jest Hubert Hurkacz. Jego sezon 2023 był dość burzliwy, a forma przypominała sinusoidę. Znajdował się o krok od wzięcia udziału w ATP Finals. Choć ostatecznie rozegrał tam jedynie jeden mecz jako rezerwowy, może cieszyć się już trzecim z kolei zakończeniem roku w pierwszej dziesiątce rankingu ATP.

Najlepsze statystyki 2023

Analizując wiadomości ze świata tenisa warto wspomnieć o najważniejszych statystykach 2023 roku.

  • Najlepszy turniej – zarówno tenisiści, jak i tenisistki uznali za najlepszy turniej BNP Paribas Open. Tę imprezę doceniono już 10 raz z kolei wśród kobiet i 9 wśród mężczyzn!
  • Najciekawsza akcja na korcie – mecz duetu Novak Djoković i Carlos Alcaraz w Rijadzie podczas towarzyskiego turnieju wywołał niesamowite emocje wśród publiczności. Wyróżniono w szczególności 3 gem, kiedy Serb był pod takim wrażeniem akcji Carlosa Alcaraz, że z rąk wypadła mu rakieta!
  • Najlepszy mecz – to zdecydowanie pojedynek Igi Świątek i Aryny Sabalenki podczas WTA Finals. Walka tenisistek trwała aż dwa dni – po trzecim gemie mecz przerwały intensywne opady deszczu.
  • Najlepszy wynik – należy do niepokonanej Igi Świątek. Wygrała aż 83% setów, które rozegrała.

Jeśli osiągnięcia Polaków na arenie światowej w 2023 zainspirowały Cię do podniesienia swoich tenisowych umiejętności, zapisz się na treningi z profesjonalistami! Tenis Poznań to przede wszystkim największy ośrodek w mieście – Akademia Tenisa Prince. Skorzystasz tu z nieocenionej wiedzy i kompetencji doświadczonych trenerów. Zapraszamy!