Po ostatnich sukcesach Igi Świątek, wielu ludzi tłumnie ruszyło na korty tenisowe, aby nauczyć się tego wspaniałego sportu. Nic nie cieszy nas bardziej! Warto jednak poznać kilka pojęć, które zdecydowanie ułatwią zrozumienie istoty gry. Przedstawiamy przygotowany przez nas słowniczek tenisowy!

Podstawowe pojęcia związane z tenisem

Backhand (lub bekhend) – uderzenie piłki wykonywane zewnętrzną stroną rakiety. Początkowa faza polega na wyprowadzeniu uderzenia ręką, w której gracz trzyma rakietę, podczas gdy znajduje się ona po przeciwnej stronie ciała (u osób praworęcznych wykonywane jest z lewej ręki, natomiast u leworęcznych z prawej). W trakcie uderzenia piłki gracz odrzuca rękę razem z rakietą od klatki piersiowej. Backhand może być wykonany zarówno przy pomocy jednej ręki, jak i oburącz.

Cross – uderzenie piłki po przekątnej całego kortu, aby podczas lotu przecięła środkową linię serwisową.

Drive wolej – bardzo mocne uderzenie piłki, z reguły z niewielką rotacją. Zagrywane zazwyczaj z głębi kortu.

Dropshot – inaczej skrót tenisowy. Jest to delikatne uderzenie piłki w taki sposób, aby odbiła się po stronie przeciwnika możliwe jak najbliżej siatki. Stosowane głównie wtedy, gdy znajduje się on w okolicach linii końcowej, aby nie zdążył dobiec do siatki.

Forehand (lub forhend) – uderzenie piłki wewnętrzną stroną rakiety, która w przypadku osób praworęcznych trzymana jest z prawej, natomiast u osób leworęcznych – z lewej strony.

Half-volley (lub półwolej) – uderzenie piłki od razu po jej odbiciu się od nawierzchni, podczas gdy znajduje się poniżej linii kolan – niemal w momencie jej styku z ziemią.

Lift – uderzenie piłki z rotacją postępującą – oznacza to, że tuż po odbiciu od podłoża nabiera przyspieszenia.

Lob – uderzenie piłki z wysoką trajektorią lotu – oznacza to, że zostaje ona przerzucona wysokim łukiem nad przeciwnikiem. Wykorzystywane najczęściej, gdy znajduje się on przy siatce, aby zmusić rywala do powrotu do linii końcowej.

Return – pierwsze uderzenie piłki przez przeciwnika, tuż po serwisie.

Slajs – uderzenie piłki z rotacją wsteczną. Wykonywane poprzez podcięcie piłki wewnętrzną stroną rakiety, ma na celu doprowadzenie do utracenia przez nią prędkości.

Smecz – mocne uderzenie piłki znad głowy, najczęściej kończące wymianę.

Wielki szlem – wygranie przez zawodnika/parę deblową wszystkich czterech turniejów wielkoszlemowych w jednym roku kalendarzowym. Należą do nich następujące zawody: Australian Open (Australia), Roland Garros (Francja), Wimbledon (Anglia), US Open (Stany Zjednoczone).

Wolej – uderzenie piłki z powietrza, zanim odbije się ona od nawierzchni kortu.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu słowniczkowi, świat tenisa stał się nieco prostszy! Znając podstawowe pojęcia, można zacząć swoją przygodę z tym wspaniałym sportem. Zapraszamy na nasze korty!