Małe, jaskrawożółte piłki tenisowe dla wielu początkujących tenisistów wydawać się mogą takie same. Stanowią jednak bardzo ważny element sprzętu do gry, dlatego też warto wiedzieć, jaką piłkę wybrać. Najistotniejsze jest dobranie piłki po kątem nawierzchni, na jakiej będą odbywały się treningi, a także wieku i umiejętności graczy.

Piłki tenisowe można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszym z nich są piłki ciśnieniowe. Podczas ich produkcji dwie połówki piłki są sklejane w atmosferze bardzo wysokiego ciśnienia specjalnego gazu, który podczas sklejania zostaje w środku i osiąga ok. 6 atmosfer. Bardzo ważne jest, aby piłki ciśnieniowe pakowane były w hermetyczne opakowania, dzięki czemu gaz w nich zawarty nie ulegnie pomniejszeniu. Wysokociśnieniowe piłki używane są głównie przez profesjonalistów, którzy bardzo często zmieniają piłki do gry (ponieważ podczas silnego odbijania gaz zawarty w piłce zostaje uwolniony do otoczenia, przez co staje się wolniejsza) lub amatorów, którzy osiągnęli w swojej grze bardzo wysoki poziom.

OpakowanieKolejnym rodzajem piłek są piłki bezciśnieniowe. W przeciwieństwie do gazu, który zawarty był w piłkach ciśnieniowych, w tym przypadku główną rolę odgrywają grubsze „ścianki” piłki, przez co są one cięższe. Podczas odbicia rakietą piłka ta może wydawać się twardszą. Posiada ona jednak małą wadę: kiedy zostanie uderzona z większą siłą, zwolni zamiast przyspieszyć – odpowiada za to materiał z jakiego jest wykonana. Dużą zaletą piłki bezciśnieniowej z kolei jest to, iż ma znacznie dłuższą żywotność niż piłki ciśnieniowe. Przeznaczona jest głównie dla początkujących graczy oraz dla osób, które nie grywają w tenisa regularnie i często. Świetnie sprawdzi się również podczas treningów dzieci powyżej 10 roku życia, które grają z małą lub średnią siłą.

Tenis staje się coraz popularniejszy również wśród dzieci, dlatego też producenci z myślą o najmłodszych graczach stworzyli piłki niskociśnieniowe, zwane soft. Charakteryzują się tym, iż są dużo bardziej miękkie od standardowych. Dzięki nim dzieci w wieku 5-6 lat (lub także i młodsze), mogą rozpocząć przygodę z tenisem. Główną cechą piłek niskociśnieniowych są też cieniutkie ścianki, dzięki którym piłki nie ważą dużo. Dodatkowo niskie ciśnienie znajdujące się w piłce sprawia, że dziecko ma większą kontrolę nad piłką. Piłka ta również nisko odbija się od kortu, ułatwiając tym samych je odbicie maluchom.

Piłka dla dziecka

Dla dzieci poniżej 5 roku życia świetnie sprawdzą się piłki, które zostały zrobione z gąbki. Ich zaletą jest to, że znacznie ułatwiają grę trzylatka. Są one większe od standardowych piłek, jednocześnie także bardziej miękkie i lekkie. Wielkość piłki pozwala maluchowi na lepszy kontakt wzrokowy z nią, dzięki czemu łatwiej mu wykonać wszystkie zadania treningowe. Dodatkowo gąbczasta faktura piłki sprawi, że dochodzi do mniejszej ilości kontuzji na korcie.

Podczas wyboru piłki warto zwrócić uwagę nie tylko na jej rodzaj, ale również kolor. Im jest bardziej jaskrawy, tym lepiej widoczny będzie podczas gry. Piłka będzie wówczas bardziej zauważalna przez osoby, które mają problemy ze wzrokiem oraz te, które trenują w zamkniętych pomieszczeniach ze słabym oświetleniem. Ważne jest również, by piłka ważyła 56-59 gramów oraz pozbawiona była zewnętrznych ściegów.

Wybór piłki tenisowej jest bardzo ważny, dlatego podczas zakupu tego niezbędnego elementu sprzętu tenisowego, warto poświęcić więcej czasu na jej wybór. Wszystko po to, by gra była przyjemnością, zarówno dla dorosłych jak i dzieci.