Dzieci bardzo szybko tracą zapał do regularnego uprawiania sportu. Zmieniają swoje zainteresowania i plany na przyszłość. Jak motywować do treningów dzieci, tak aby cieszyły się z regularnych spotkań z trenerem i rozwijania swoich umiejętności?

Najważniejsze jest dawanie przykładu

Nie jest tajemnicą, że dzieci uwielbiają odtwarzać zachowania swoich opiekunów. To właśnie od rodziców uczą się nawyków, reakcji na wydarzenia oraz kształtują swoje poglądy na większość spraw. Dziecko widząc rodzica, który regularnie i zdrowo się odżywia, chętniej zje na obiad gotowane warzywa, aniżeli dziecko wychowywane w domu, gdzie rodzice jedzą w biegu produkty zakupione na mieście z wysoką liczbą kalorii. To samo tyczy się treningów. Młody człowiek lepiej będzie reagował na sugestie rodzica w sprawie treningów, który sam uprawia jakiś sport bądź ćwiczy w domu na jego oczach.

Nagradzanie i motywowanie dziecka

W rozwoju dziecka bardzo istotne jest komplementowanie jego wyborów oraz osiągnięć. Warto starać się jak najczęściej gratulować młodemu człowiekowi nawet najmniejszych sukcesów, a unikać krytykowania podejmowanych decyzji. Wyciąganie własnych wniosków z niepowodzeń to niezwykle ważna umiejętność, którą można pielęgnować właśnie takim zachowaniem wobec pociechy. Jednocześnie duża ilość pozytywnych słów zwiększa motywację dziecka do działania, rozwijania swoich pasji oraz skutecznie poprawia samopoczucie. Warto także wprowadzić system nagradzania w zamian za konsekwentność i regularność treningów. Zaproponować, że w przypadku zrealizowania wszystkich treningów w ciągu dwóch miesięcy dostanie w nagrodę wybraną rzecz bądź pojedzie w wakacje na obóz z przyjaciółmi. Uczy to dziecko, że regularność oraz obowiązkowość popłaca i w przyszłości może przynieść wiele pożytku.

Rozmowa o sporcie i wspólne zainteresowania

Bardzo często dziecko traci zapał do treningów, ponieważ nie widzi zainteresowania rodziców sportem i czuje, że dyscyplina, której poświęca ogrom swojego czasu nie jest tak istotna jak pozostałe. Regularne dopytywanie o postępy w treningach, nowe umiejętności i relacje z trenerem bądź współzawodnikami spowoduje, że dziecko zauważy jak ważne jest dla rodziców, iż uczęszcza ono na zajęcia sportowe. Wspólne oglądanie meczy w wolnym czasie, obserwowanie zawodów czy śledzenie wielkich sportowców i ich poczynań, zmotywuje dziecko do działania, aby w przyszłości również być inspiracją dla innych.

Aby zmotywować dziecko do treningów nie potrzeba wiele. Wystarczy pokazywać, iż zwraca się uwagę na jego zainteresowania, a sport to samo zdrowie i sposób na życie. Im młodsze dziecko, tym łatwiej jest wyrobić u niego dobre nawyki. Warto dbać o jego rozwój już od najwcześniejszych lat życia.