Czy wiedziałeś, że gra w tenisa pojawiła się w Polsce ponad sto lat temu? Mimo tego tenis to wciąż bardzo popularna i chętnie wybierana dyscyplina. Pochwalić może się się bogatą historią oraz wieloma osiągnięciami. Warto poznać proces, jaki ta konkurencja musiała przejść, aby być w tym miejscu co dzisiaj!

Przełomowy moment

Początki polskiego tenisa sięgają już XIX wieku, jednak nie należał wtedy do powszechnych dyscyplin sportowych – grali w niego jedynie członkowie elit. Podejście do tenisa zmieniło się dopiero po odzyskaniu niepodległości. Przełomowym momentem, który przybliżył tenis całemu społeczeństwu, był pierwszy ogólnokrajowy turniej tenisowy z 1919 roku. Organizacją zajęła się sekcja tenisowa KS Warta Poznań, a uczestnicy walczyli o mistrzostwa Wielkopolski.

Pierwszy związek tenisowy

Krótko po historycznym turnieju, w 1921 roku, swoje powstanie ogłosił pierwszy związek tenisowy – tzw. Polski Związek Lawn Tenisowy, który wywodził się z Poznania. W pierwszym roku funkcjonowania zespół miał okazję wziąć udział w Mistrzostwach Polski, za to w 1925 roku zadebiutował na arenie międzynarodowej w Pucharze Davisa. Został reaktywowany w 1945 pod nazwą “Polski Związek Tenisowy”, która funkcjonuje do dzisiaj.

Pierwsze mistrzostwa

Warto znać te kilka dat, które stanowiły początek polskiej historii tenisa:

  • 1927 r. – Pierwsze Drużynowe Mistrzostwa Polski
  • 1931 r. – Pierwsze Międzynarodowe Mistrzostwa Polski
  • 1921 r. – Pierwsze Mistrzostwa Kobiet i Mężczyzn
  • 1927 r. – Pierwsze Mistrzostwa Polski Juniorów

Najważniejsi tenisiści

W dziejach polskiego tenisa wiele osób odegrało istotną rolę. Osoby, które interesują się tą dziedziną, powinny znać takie nazwiska jak Jadwiga Jędrzejowska (finalistka Wimbledonu z 1937r.), Wojciech Fibak (wielokrotny zwycięzca turniejów singlowych i deblowych), Agnieszka Radwańska (triumfatorka w WTA Finals 2015), Hubert Hurkacz (półfinalista Wimbledonu 2021) czy Iga Świątek (mistrzyni French Open 2020, 2022 i US Open 2022).

Ponadstuletnia i niezwykle bogata historia polskiego tenisa stanowi potwierdzenie faktu, że to wyjątkowy oraz bardzo uznany sport. Obecnie oglądamy rozgrywki tenisistów z zapartym tchem, a popularność samej dziedziny ciągle rośnie. Warto wiedzieć, skąd to wszystko się wzięło!