W dzisiejszych czasach wmawia się ludziom, że agresja jest czymś złym. Niektórzy specjaliści nie zgadzają się z takim stwierdzeniem i mówią, że agresja jest zjawiskiem pozytywnym tylko trzeba ją dobrze wykorzystać. Nastolatkom, przeżywającym okres buntu, zdarza się być sfrustrowanymi i gniewnymi. Rodzice niepokoją się, kiedy ich dzieci są nadpobudliwe i agresywne. Najczęstszym antidotum w ich ocenie jest tłamszenie emocji dziecka, rozmowy wychowawcze itp.
Obawy są niepotrzebne, nadpobudliwość dziecka można przekształcić pozytywnie poprzez sport. Wysiłek fizyczny jest najlepszym lekarstwem na odreagowanie stresu i poradzenie sobie z gniewem czy nadpobudliwością. Szeroka gama dostępnych klubów, oferujących różne dyscypliny sportowe pozwoli zaangażować się nastolatkowi w to, co lubi.
Nadpobudliwość jest korzystna w zawodach sportowych. Wysiłek fizyczny pozwala nie tylko odreagować i spożytkować swój nadmiar energii, ale również poprawia zdrowie. Dobre strony sportu można wymieniać bez końca, jak chociażby poprawa wytrzymałości organizmu, poprawa działania układu krwionośnego czy lepsze dotlenienie mózgu.

Sport – wbrew pozorom – wpływa na psychikę w nie mniejszym stopniu jak na nasze zdrowie. W kontekście nadpobudliwych dzieci ważne jest, że sport uczy samodyscypliny. Sport i droga do sukcesu wymagają dyscypliny. Podczas treningów dziecko poznaje siebie – swoje mocne i słabe strony. Wysiłek i rywalizacja uczą szacunku do przeciwnika – do jego ciężkiej pracy, którą wykonuje podczas przygotowań do zawodów. Gry zespołowe uczą pracy zespołowej, komunikacji z innymi, rozwijają umiejętności interpersonalne.

Ponadto, poprzez aktywność fizyczną wydzielane są endorfiny, tzw. hormony szczęścia, które wpływają na poprawienie samopoczucia. Badania wykazują, że ludzie regularnie uprawiający sport są weselsi, potrafią się cieszyć z małych rzeczy – po prostu czerpią większą radość z życia, niż osoby, które biernie spędzają swój czas wolny. Aktywność fizyczna wpływa również dobrze na poczucie własnej wartości. Co więcej, aktywni fizycznie potrafią lepiej radzić sobie ze stresem i napięciem. Dzieciom, które widzą swoje postępy w danej dyscyplinie, wzrasta poczucie własnej wartości, stają się pewniejsze siebie.

Udowodniono, że sport może być swoistą terapią i lekiem dla dzieci i młodzieży nadpobudliwej. Regularna aktywność fizyczna sprawia, że dzieci są bardziej zadowolone, nie zapadają w stany lękowe czy depresyjne. Poza tym potrafią panować nad własnymi emocjami i co interesujące, osiągają lepsze wyniki w nauce. Naukowcy twierdzą, że aktywni fizycznie łatwiej przyswajają nowe informacje.