Wszyscy wiemy, że solidny, dobrze dobrany sprzęt to podstawa w wielu dyscyplinach sportowych. Podobnie jest w przypadku tenisa. Tutaj również rakieta tenisowa musi być odpowiednio dopasowana, abyśmy mogli swobodnie grać i wykonywać manewry. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego produktu? Sprawdź sam!

Jak i dlaczego należy dobrać odpowiednią rakietę?

Nie można ukryć, że rakieta w tenisie to coś zupełnie niezbędnego – to podstawowy element, który jest potrzebny do przeprowadzenia całej gry. Zanim jednak zdecydujesz się zakupić rakietę dla siebie, musisz pamiętać o tym, że to, jaki produkt wybierzesz, może bezpośrednio odbić się na Twojej grze. Właśnie dlatego zakup rakiety tenisowej nie powinien być robiony “na szybko”. To ważny wybór, od którego wiele zależy. Zamiast zaopatrzyć się w pierwszy lepszy sprzęt, poświęć trochę czasu, aby znaleźć idealny dla siebie model. O tym, jaka rakieta będzie perfekcyjna, najlepiej przekonasz się, testując różne produkty. Taką możliwość daje Akademia Tenisa Prince! Masz tam do dyspozycji produkty marki Prince oraz Technofibre. W ten sposób nie musisz obawiać się tego, że zakupisz rakietę, która jednak się nie sprawdzi.

Parametry rakiety tenisowej

Jeśli chcesz dobrze i swobodnie grać, musisz dobrać rakietę według istotnych parametrów, które wpływają na to, jak się ją używa. Parametry rakiety tenisowej to zbiór informacji o jej cechach i przeznaczeniu. Najczęściej znajdują się na ramie rakiety. Jeśli jednak nie umiesz do końca rozszyfrować znaczenia tych oznaczeń, możesz po prostu dobrać sprzęt ze względu na jej wagę, długość, balans oraz wielkość główki. W przypadku wagi rakiety warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Im wyższa waga produktu, tym cała rama staje się bardziej stabilna. Z drugiej strony wykonanie odpowiedniego zamachu może być wtedy trudniejsze. Uważa się, że osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tenisem, powinny postawić na lżejsze modele, którymi łatwiej będzie im manewrować. Mężczyźni grający amatorsko mogą wybrać wagę rakiety od 261 do 285 gram. Ten ciężar będzie też odpowiedni dla kobiet na poziomie zaawansowanym.

Długość rakiety powinna być dopasowana do wzrostu. Ma to znaczenie szczególnie podczas wyboru rakiet dla dzieci – nie może być ona zbyt długa, ponieważ dziecko nie będzie potrafiło sobie z nią poradzić. Z drugiej strony, jeśli damy mu za małą rakietę, może to ograniczyć jego możliwości. Balans określa to, w jaki sposób rakieta jest wyważona. Możemy wyróżnić balans rozłożony na główkę rakiety (HH), jej rączkę (HL) lub rozłożony neutralnie. W przypadku balansu HH możemy liczyć na znaczną moc uderzenia. Balans HL to zaś gwarancja szybkiego i płynnego zamachu, a balans neutralny łączy w sobie te cechy i jest uniwersalny. Co w przypadku wielkości główki? W sklepie znajdziesz rakiety o wielkości midsize, midplus lub oversize. Wybór rakiety dla różnych stylów gry jest bardzo ważny, dlatego podejdź do tej sprawy odpowiedzialnie i z rozmysłem. W ten sposób zyskasz pewność, że rakieta ułatwi ci grę.