Pewnie każdy widział rozgrywkę tenisową na żywo lub w telewizji. Tak samo rakietę do tenisa oraz piłeczkę. Natomiast większość nie zastanawia się, skąd się wzięła ta dyscyplina sportu – jakie były początki tenisa, na ile gra i sprzęt zmieniły się od jego powstania. W tym artykule nakreślimy historię tej gry i jak ewoluowała na przestrzeni wieków.

Powszechnie tenis kojarzony jest z kortami w Wimbledonie, na których odbywa się najbardziej prestiżowy turniej, więc naturalne do głowy przychodzi Anglia jako kolebka tego sportu. Pozory w tym wypadku są mylące, ponieważ przyjęło się, że tenis narodził się we Francji u schyłku XV wieku, chociaż wzmianki o „grze dłonią” pochodziły już z XIV wieku.

Początki gry to odbijanie piłki przy pomocy dłoni. Pierwsze piłki tworzone były z materiału lub baraniej skóry, wypełniane wełną albo sierścią zwierząt. W późniejszym czasie, żeby gra stała się bardziej dynamiczna do środka wsypywano piasek i wapno. Skutkowało to tym, że zawodnicy często odnosili kontuzje. Kolejnym etapem ewolucji tenisa było wprowadzenie skórzanych rękawic, a następnie w XVI wieku zastąpiono je drewnianymi prototypami współczesnych rakiet. Rakiety i piłka wciąż ewoluowały, postanowiono, że wnętrze rakiety będzie wypełnione siatką. Przed pojawieniem się rakiet w obecnym kształcie były jeszcze w użyciu metalowe. Były one bardzo ciężkie, nadawały inną rotację piłce. Co do samej piłki, to była z gumy i dodatkowo powleczona flanelą. Powierzchnia boiska składała się z trapezów połączonych podstawami.
Pierwszy tenisowy turniej to oczywiście Wimbledon. W roku 1877 odbyły się historyczne zawody, gdzie zmierzyli się wyłącznie mężczyźni w singlowych pojedynkach (kobiety zaczęły grać dopiero w 1884 roku). Pierwszym zwycięzcą został Spencer W. Gore. Turniej zgromadził 200 osób, włączając w to rodziny zawodników, widzów jak i samych graczy. Niespełna półtora wieku później finał Wimbledonu oglądało już kilkanaście tysięcy widzów na żywo, a przed telewizorami zgromadziło się kilkadziesiąt milionów. (źródło zdjęcia: allworldsport.org)

Co ciekawe, badacze i historycy nie mogą ustalić, jak powstała tenisowa punktacja.

Gra rozwijała się, a dużą rolę w jej spopularyzowaniu miały rodziny królewskie z Francji oraz z Anglii – królowie Henryk VII i Henryk VIII byli wielkimi entuzjastami tenisa i nakazali budować korty w całym kraju. Tenis szybko zaskarbił sobie miejsce w sercach ludzi. Prekursorzy pierwotnego tenisa na pewno nie spodziewali się, że w ciągu kilkuset lat ta gra stanie się tak popularna, gromadząc miliony widzów przed telewizorami, ponadto tysiące klubów zrzeszających tysiące graczy zawodowych, amatorskich, liczne federacje, sponsorów i że organizowane będą wielkie turnieje.