Tenis jest dyscypliną sportową, wymagającą od trenującego zaangażowania i wysiłku. Nic więc dziwnego, że jest zaliczana do jednych z trudniejszych sportów. Dlatego zapisując dziecko na zajęcia z tenisa ziemnego najlepiej zrobić to jak najwcześniej. Dziecko już od najmłodszych lat powinno zacząć naukę tenisa od uzyskania podstawowej wiedzy teoretycznej i praktycznej. W przypadku umiejętności praktycznych jednym z ważniejszych technik jest opanowanie bekhendu oburęcznego, czyli dwuręcznego trzymania rakiety.

Ta metoda ma wiele niedocenianych z początku zalet. Najważniejszymi z nich jest na pewno większa kontrola nad rakietą oraz brak szybkiego zmęczenia ręki dominującej podczas pierwszych treningów. Technika uderzenia oburęcznego bekhendu jest metodą dobrą dla początkujących, młodych tenisistów.

Prowadzenie rakiety dwoma rękami jest bardziej pewne. W przypadku bekhendu jednoręcznego, z pewnością zasięg rakiety jest większy, ale praca nóg gorsza niż w jego oburęcznym odpowiedniku. Jednak odbijanie piłki jedną ręką negatywnie wpływa na przesilenie zarówno ręki, jak i ramienia. Dodatkowo, przy prowadzeniu rakiety dwoma rękami, istnieje mniejsza ewentualność nabycia błędnych nawyków ruchowych i początkujący gracz łatwiej opanuje ruch prawidłowy technicznie.

Istnieje kilka kroków do lepszej nauki i przyswojenia oburęcznego bekhendu Oto one:

1.Zgięte kolana.

Jednym z najczęstszych błędów w czasie treningów są zbyt sztywne kolana. To sprawia, że trudno swobodnie i odpowiednio zareagować na nadchodzące uderzenie, przez co gracz ma poczucie utraty władzy w nogach.

2. Podejście małych kroków.

Głównie chodzi o zbliżanie się do piłki w odstępach małych kroków. Pozwala to na bardziej efektywną reakcję wokół śledzenia piłki. Większy luz w nogach pozytywnie wpłynie na przyszłe poruszanie się na korcie.

3. Obrót ciała.

Dobry obrót barku i swobodne ramiona pozwalają łatwiej odebrać piłkę. Ciężar ciała powinien być mocno osadzony na tylnych nogach.

rakieta4. Swobodne ręce.

Zesztywniałe ręce negatywnie wpływają na odbiór uderzenia, co stanowi również problem w wygenerowaniem mocy uderzenia.

5. Ciężar ciała.

Jest to moment, żeby przenieść ciężar ciała na tylne stopy. Sukces przejęcia piłki będzie w dużej mierze zależał od przejścia z podejścia małych kroków do ustanowienia ciała, następnie ruch do przodu i strzału.

6. Proste ramiona.

Dobry gracz jest w stanie oddzielić górną część ciała od dolnej, tułowia od ramion i utrzymać je i linii prostej. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może spowodować, że rakieta zmieni swoją drogę i pojawią się błędy.

7. Utrzymanie równowagi

Ostatnim elementem jest utrzymanie ciała w równowadze. Jeśli strzały nie są zrównoważone, a gracz jest pod ciągłą presją będzie, nie osiągnie on odpowiedniego wyniku.

Na podstawie różnych doświadczeń trenerskich dla początkujących, wskazana jest nauka bekhendu oburęcznego. Dopiero, gdy gracz ma pewność, że bekhend grany jest prawidłowo, można spróbować bardziej zaawansowanych technik w tenisie.