Gra w tenisa wiąże się z opanowaniem odpowiedniej techniki odbierania piłek, czy ich serwowania do przeciwnika. Bardzo ważne, aby adept tej dyscypliny sportowej poznawał je na początku swojej sportowej przygody. Świadomość ruchów z pewnością uczyni grę bardziej skuteczną oraz zwiększy satysfakcję, którą niesie ze sobą tenis. Jednym z uderzeń jest wolej. Czym on się charakteryzuje oraz jaka technika powinna być zachowana podczas jego wykonywania? O tym poniżej.

Czym jest wolej?

Wolej to technika odbicia piłki w powietrzu – jeszcze zanim upadnie ona na kort. Warto wiedzieć, że za prekursora tej zagrywki uważa się pierwszego zwycięzcę Wimbledonu, czyli Spencera Gore’a. Dlaczego jednak warto stosować wolej? Okazuje się, że uderzanie piłki w powietrzu znacznie przyspiesza przebieg gry w tenisa oraz intensyfikuje jej dynamikę, dzięki czemu gracze mogą doświadczyć większych wyzwań na korcie i poczuć prawdziwą adrenalinę. Co ciekawe wolejowanie stosuje się nie tylko w tenisie, ale również w piłce nożnej czy ręcznej.

Wolej w tenisie – jak go wykonać

Jak zatem wykonać wolej w sposób prawidłowy? Przede wszystkim należy ustawić się w pozycji wyjściowej tj. około 2,5 m od siatki. Nogi powinny pozostawać w delikatnym rozkroku, najlepiej na szerokość ramion. Rakietę z kolei należy trzymać oburącz przed sobą. Kiedy piłka zbliża się, wykonuje się tzw. “split step” i trzymając rakietę, trzeba lekko skręcić tułów i odeprzeć piłkę, przenosząc ciężar na lewą nogę (przy forhendzie) bądź prawą (w przypadku backhandu).

Co jeszcze warto wiedzieć o woleju?

Kilka aspektów podczas wolejowania wymaga szczególnej uwagi. Przede wszystkim trzeba pilnować odpowiedniej postawy, a szczególnie trzymania rąk przed sobą, ponieważ umożliwia to szybką reakcję na zagraną piłkę. Należy również pamiętać o usztywnieniu nadgarstków, jako że jego brak może poskutkować niepoprawnym uderzeniem. Zawodnicy często skarżą się na niedostateczną kontrolę nad piłką. Ma ona swoją przyczynę, a mianowicie zbyt późne uderzenie. W tenisie liczy się każda sekunda, a chwila opóźnienia może sprawić, że cel nie zostanie osiągnięty.

Jak widać warto zapoznać się z wolejem, ponieważ to jedno z najbardziej skutecznych zagrań stosowanych na korcie tenisowym. Ważna jest także koordynacja ruchów oraz wykonywanie ich z odpowiednią szybkością, ponieważ w innym przypadku będą one nieskuteczne. Prawidłowa technika gwarantuje powodzenie w grze, a ta z kolei przynosi radość oraz satysfakcję.