Niewątpliwie sport jest bardzo ważnym elementem wszechstronnego rozwoju dziecka. Pozytywne aspekty ruchu można wymieniać bez liku – chociażby lepsze samopoczucie czy zyskanie odporności. Jednakże w obliczu rozwoju i powszechności technologii, które otaczają maluchy praktycznie od urodzenia nie jest łatwo odciągnąć dziecko od komputera czy telewizora. Dlatego z tej perspektywy kluczowe wydaje się zachęcenie latorośli do podjęcia wysiłku fizycznego i przekonanie go, że jest to dla niego dobre.

Dziecko trenujące z rakietkąPrzede wszystkim już od najmłodszych lat należy angażować dzieci w ogólnorozwojowe zabawy ruchowe czy to w przedszkolu, czy w gronie rodzinnym – skakanie, bieganie, wszelkie zabawy z piłką. Tak, aby maluch przyzwyczajał się do wysiłku fizycznego i traktował go jako nieodłączną część życia. Wyrobienie takich nawyków powinno zaprocentować w przyszłości. Pamiętać należy również, że umiejętności ruchowe nabyte u maluchów stanowią podłoże do rozwijania jego przyszłej aktywności fizycznej. Dlatego istotne jest obserwowanie dziecka i próba rozpoznania, jaka dyscyplina najbardziej mu odpowiada, co pomoże rozwijać go w tym kierunku.

Familijny sportKilkuletnia pociecha zapatrzona jest w dorosłych, stara się naśladować rodziców w różnych dziedzinach życia, nie tylko w sporcie. Dlatego też należy pamiętać o tym, że rodzice stanowią przykład dla maluchów. Jeżeli dziecko zobaczy, że rodzice uprawiają sport i są aktywni fizycznie na pewno będą próbowały robić to samo. Rola rodziców jest kluczowa, więc powinni dawać dobry przykład, jednocześnie samemu uczestniczyć w aktywności dziecka, np. chodzić z dzieckiem na spacery, grać z nimi w piłkę czy w tenisa. Jest to nie tylko dobre dla zdrowia pociechy, ale stanowi także ciekawą formę spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym. U nieco starszych dzieci uczestnictwo i przeżywanie aktywności fizycznej latorośli pozwoli jej na oswojenie się z ruchem, przełamie oporów, które ma przed sportem. Wspólne przeżywanie sukcesów i porażek będzie dla dziecka sygnałem, że ma oparcie w rodzicach, co dodatkowo zmotywuje go do dalszej pracy. Wsparcie ojca i matki musi także zawierać pochwały, kiedy dziecko się stara. Ważne, aby podopieczny miał świadomość, że to, co robi jest ważne i zauważane, co też będzie stanowić dodatkowe źródło motywacji. Ważne jest także, aby tłumaczyć dziecku, dlaczego aktywność fizyczna jest niezbędna w życiu, jakie ma korzyści. Jeżeli dojdzie do wniosku, że rzeczywiście sport ma wiele pozytywnych stron, samo już nie będzie chciało z niego zrezygnować.

Należy także pamiętać o tym, aby nie zmuszać dziecka do uprawiania danej dyscypliny sportu. Niespełnieni rodzice starają się wpłynąć na decyzję latorośli co do wyboru aktywności fizycznej. Zazwyczaj przynosi to skutek wręcz odwrotny – dzieci zniechęcają się do wszelkiego sportu, nie tylko do dyscypliny, którą byli zmuszani uprawiać. Istotne jest, aby dziecko samodzielnie wybrało rodzaj aktywności, którą chce uprawiać – rodzice mogą podpowiadać i podsuwać pomysły, natomiast decyzję dziecko musi podjąć samo. Wtedy będzie prościej zachęcić do kolejnych treningów, bo pociecha będzie robić to, co lubi.