Zagranie typu forehand należy do podstawowych oraz najczęściej stosowanych odbić piłki w tenisie. Nie oznacza to wcale, że jest ono proste do opanowania. Wielu tenisistom, szczególnie na początku ich drogi, trudność sprawia precyzyjnie posłanie piłki na pole przeciwnika. Warto przyjrzeć się z bliska zagraniu z forehandu, gdyż jego opanowanie może być skuteczną bronią w pojedynku na korcie.

Aby prawidłowo wykonać uderzenie forehand trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy przybrać odpowiednią pozycję. Lekko ugięte kolana oraz stopy rozstawiona na szerokość barków to dobra pozycja wyjściowa. Trzymanie rakiety z przodu pozwala na odpowiednią reakcję po uderzeniu rywala. Przygotowując się do odbicia trzeba odchylić ramię do tyłu, pod kątem 90º do siatki i prostować je wykonując zamach. W tym czasie ciężar ciała powinien spoczywać na nodze postawionej z tyłu. By nadać siły uderzeniu trzeba wykorzystać rotację ciała przy przejściu do odbicia piłki. Po odbicie należy „pójść” za rakietą po to, by zachować naturalną jego płynność oraz uniknąć niepotrzebnych przeciążeń. Ważnym elementem wykonania forehandu jest właśnie płynność ruchu, od momentu wzięcia zamachu przez uderzenie, po wykończenie uderzenia.

Trening połączony z praktyką to skuteczny sposób na perfekcyjne wyćwiczenie odbicia forehand. Przez powtarzanie pewnych ruchów kształtowane są nawyki, które z czasem ciało zacznie wykonywać naturalnie. Na początku trenowania gry w tenisa warto sięgnąć po porady trenera, który zadba aby odbicia były wykonywane prawidłowo. O wiele łatwiej jest przyswoić sobie poprawne zwyczaje od samego początku, niż korygować już istniejące błędne nawyki. Zawodnik wychodząc na kort nie powinien zaprzątać sobie głowy zagadnieniami technicznymi, a wykorzystywać je w grze automatycznie.

Opanowanie podstawowych zasad forehandu to początek pracy nad tym uderzeniem. Przewagę na korcie można zyskać dzięki świetnej technice połączonej z praktyką. Dalsza praca nad forehandem może polegać na nadaniu mu top spinu, który zwiększy arsenał zagrań i utrudni zadanie przeciwnikowi. Jest to charakterystyczne i najskuteczniejsze zagranie Rafaela Nadala.

Chcąc uzyskać wysokie wyniki w grze w tenisa, należy poświęcić wiele czasu nad treningiem. Należy to robić pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Warto także podpatrzeć jak uderzają najlepsi śledząc pojedynki Djokovica, Murray’a, Federera oraz wielu innych wybitnych tenisistów podczas licznych turniejów tenisowych.