Wychowanie dzieci to niełatwe zadanie. Obawiają się zwłaszcza tego młodzi rodzice, którzy chcieliby nauczyć swoją pociechę wszystkich przydatnych umiejętności, jednak często nie starcza czasu lub uwagi, aby na wszystko zwrócić należytą uwagę. Z pomocą w kształtowaniu młodych charakterów przychodzi aktywność fizyczna. Trening w profesjonalnym ośrodku, pod okiem specjalistów przynosi bardzo wiele korzyści. Jakie?

Umiejętności, jakie rozwija gra w tenisa

Powszechnie wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Jeżeli zatem maluchy pokochają tenis dzięki dobremu trenerowi, ciekawym treningom i rywalizacji, będą w stanie rozwinąć w sobie określone umiejętności i cechy, które z pewnością przydadzą się w późniejszym życiu. Pamiętaj jednak, że młody wiek często idzie w parze z szybkim zniechęceniem i znudzeniem, dlatego jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój podopieczny będzie miał zapewnioną doskonałą opiekę i profesjonalne podejście, dopasowane do jego bieżących oczekiwań, koniecznie wybierz specjalistyczny ośrodek, który dzięki latom doświadczenia nie zrazi do sportu Twojego dziecka, ale zarazi je pasją do tenisa.

Postawa

odpowiednia-postawa-w-grze-w-tenisaCzynnikami najmocniej kształtującymi charakter w sporcie są sukcesy i porażki. Nic tak nie motywuje do dalszej pracy jak zwycięstwo, również przegrana może pobudzać do wzmożonych ćwiczeń, pod warunkiem, że w odpowiedni sposób będzie się motywować młodego sportowca. Dzięki rywalizacji zostaną wykształcone takie cechy jak pewność siebie, samozadowolenie, cierpliwość, wytrwałość w dążeniu do celów. Wszystkie okażą się pomocne podczas przyszłych obowiązków, na przykład w trakcie pracy zawodowej.

Dyscyplina i organizacja

Każdy rodzic wie, że najtrudniejsze w procesie wychowania jest nauczenie dziecka dyscypliny. Z pomocą w tym zadaniu przychodzi między innymi sport. W tenisie bardzo ważny jest trener młodego zawodnika, który dzięki autorytetowi i szacunkowi ze strony podopiecznych może wprowadzać swoje zasady i wymagać ich przestrzegania. Dla nowych sportowców jest to zupełnie obca osoba, wobec której instynktownie zachowują dystans i podporządkowują się jej. Szkoleniowiec zatem nie tylko uczy konkretnych zagrań i poruszania się na boisku, ale także pełni funkcję wychowawczą. Z czasem, zwłaszcza po pierwszych sukcesach, gdy maluch zauważy, że sposób działania przynosi rezultaty, zacznie podświadomie stosować się do narzucanych zasad, wykształcając w ten sposób samodyscyplinę, która przełoży się na lepszą organizację działania, na przykład w szkole.

Rozwój fizyczny

rozwoj-fizyczny-tenis-ziemnyNie ulega wątpliwości, że rozwój ducha jest bardzo ważny, jednak równie istotne jest zachowanie zdrowego, sprawnego ciała. W dobie chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, ruch i wykształcenie dobrych nawyków sportowych u dzieci jest konieczne. Ponadto regularne uprawianie sportu zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń układu kostnego wśród najmłodszych. Dodatkowo rozpoczęcie treningów tenisowych w młodym wieku daje nadzieję na przedłużenie tego działania na wiele długich lat.

Budowanie więzi

Sport pomaga również kształtowania relacji międzyludzkich, co jest kluczowe w późniejszym funkcjonowaniu w dzisiejszym społeczeństwie, za którego sukcesem stoi właśnie współpraca. Tenis charakteryzuje się bardzo bliskim kontaktem między zawodnikiem i trenerem, co przekłada się na późniejsze więzi, np. w szkole, pracy czy rodzinie. Jeżeli treningi odbywają się w grupie to również rywalizacja między rówieśnikami uczy szacunku do innego człowieka, pomaga także wykształcić empatię oraz zbudować poczucie tożsamości z drużyną. W czasach, gdy każdy jest częścią jakiegoś zespołu: czy to w firmie przy konkretnym projekcie czy na uczelni w czasie realizacji badań, wszyscy muszą współpracować z innymi. Im wcześniej Twoje dziecko posiądzie te umiejętności, tym lepiej będzie funkcjonowało jako część wspólnoty.

Tenis pozwala wykształcić wiele pozytywnych cech wśród dzieci, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej, a nawet społecznej. Jeżeli pragniesz przygotować swoje dziecko do życia w dzisiejszym społeczeństwie, zastanów się nad zapisaniem go do profesjonalnej szkoły tenisa.