Siła czy precyzja? Co jest kluczowe w tenisie i na co zwłaszcza powinniśmy zwracać uwagę ćwicząc? Dzisiaj o tym, jak zaplanować trening, aby doskonalić wszystkie najważniejsze umiejętności.

Precyzja i technika w tenisie

Tenis jest grą mocno techniczną, która wymaga od nas nie tylko siły, lecz również dużej dawki precyzji. Bez niej nie jesteśmy w stanie prawidłowo wykonać wielu ruchów: często to dosłownie milimetry, na przykład przy okazji wykonania danego uderzenia, mogą przesądzać o zdobyciu, lub też stracie punktów. Już od pierwszych treningów trzeba o tym pamiętać: poszczególne ruchy, zwłaszcza na początku, lepiej jest wykonywać spokojnie i powoli, a nie szybko i niedokładnie. Reszta przyjdzie z czasem, a źle wyrobiony nawyk może powodować problemy przez naprawdę długi czas. Oczywiście o precyzję łatwiej jest dbać graczom doświadczonym, którzy na korcie spędzili wiele godzin, a także są w stanie przewidzieć, jaki może być skutek danego zagrania. Pamiętajmy, że wielu rzeczy uczymy się na własnych błędach, dlatego nie powinniśmy się zniechęcać. To powoduje jednak, że tenis jest sportem w dużej mierze dla osób ambitnych, które nie poddają się szybko, a także stanowi on świetną lekcją charakteru.

Siła: dlaczego jest istotna?

Oczywiście, w czasie gry siła pełni równie istotną rolę. Bez niej nie jesteśmy w stanie chociażby skutecznie zaserwować czy też odpowiedzieć przeciwnikowi na jego zagranie.

Warto jest też podkreślić, że w czasie gry w tenisa nasze ciało rozwija się asymetrycznie, ponieważ jedna strona jest bardziej przeciążona, dlatego koniecznie trzeba pamiętać o uzupełnieniu braków i regularnym treningu wszystkich partii mięśni. Czy jednak mięśnie są najważniejszym aspektem gry w tenisa? Oczywiście, że nie! Jest to kwestia, którą możemy wyćwiczyć, zarówno w czasie klasycznych treningów tenisa, jak i na siłowni.

Jak zaplanować trening?

Na co zwracać uwagę, gdy planujemy trening tenisowy? Bardzo istotne jest, aby ćwiczyć technikę, konkretne zagrania, serwisy oraz dokładne wykończenia. W czasie treningów pracujemy zarówno nad precyzją, jak i nad siłą. Aby uniknąć asymetrycznego rozwoju ciała warto dodatkowo wzmocnić mięśnie, wykonując dodatkowe ćwiczenia siłowe.

Siła i precyzja powinny iść ze sobą w parze! Dlatego warto zwracać w czasie treningów uwagę zarówno na pierwszą i drugą kwestię!