Osoby trenujące tenis znoszą katusze, kiedy zamiast iść na kort muszą zostać w łóżku i przyjmować leki. Niestety choroby nie da się przyspieszyć ani ominąć. Jedyne co można zrobić to cierpliwie wracać do zdrowia i myśleć o przyjemności z powrotu na kort.

Z chorobą nie wychodzimy na treningi

Skrajną nieodpowiedzialnością byłoby wypuszczenie dziecka z gorączką lub katarem na kort tenisowy. Jeżeli Twoja pociecha jest przeziębiona to zaakceptuj to i pozwól zostać jej w domu oraz zaprowadź ją do lekarza. Trenowanie z przeziębieniem jest wielkim obciążeniem dla organizmu, który będąc osłabiony chorobą, dodatkowo dostanie w kość przez trening. Nadmierna aktywność fizyczna w czasie przeziębienia może spowodować narastanie objawów, a nawet ich spotęgowanie, co może skończyć się zapaleniem oskrzeli, płuc, a w najgorszym przypadku nawet szpitalem. Rozsądek to podstawa i dbając o zdrowie swojego dziecka lepiej nie igrać z ogniem.

Powrót do treningów

Jeżeli już Twojemu dziecku udało się wyjść z choroby i wraca do sił to nie pozwól mu od razu na długi i intensywny trening tenisa. Organizm musi stopniowo przyzwyczajać się do wysiłku. To, jak szybko można wrócić na kort tenisowy zależy od czasu, przez jaki dziecko chorowało. Jeżeli przeziębienie trwało tydzień lub mniej to po kilku dniach od wyzdrowienia Twoja pociecha może śmiało wracać na trening. Jeżeli zaś leżała w łóżku przez 1,5 – 2 tygodnia to daj jej kolejny tydzień na pełne wyzdrowienie i dopiero potem włącz aktywność fizyczną w jej plan dnia. Ilość treningów po chorobie zależy od formy sprzed przeziębienia oraz aktualnych możliwości organizmu. Jednak głowa do góry – po około 2 tygodniach systematycznych wizyt na korcie Twoje dziecko wróci do swojej formy i pełnej sprawności.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Aby trening tenisa był przyjemnością po przebytej chorobie należy stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim, pamiętaj aby zapakować dziecku bluzę, która przyda się między innymi w przerwach treningowych na korcie. Spocone ciało, które smaga wiatr lub zimne powietrze z wentylacji może znowu nabawić go przeziębienia. Jeśli zaś trening tenisa odbywa się na korcie na wolnym powietrzu koniecznością jest czapka na głowie. Ostatnią wskazówką, o której warto pamiętać to branie kąpieli w ciepłej wodzie, a nie gorącej. Przegrzewanie ciała to klucz do nawrotu choroby.

Trening tenisa to wspaniała aktywność, która łączy ze sobą koordynację ruchów i wytrzymałość. Jednakże zbyt szybki powrót do treningów po przebytym przeziębieniu może być niebezpieczny dla zdrowia Twojego dziecka. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy może już zacząć treningi na korcie na nowo udaj się do lekarza po konsultację w tej sprawie.