Dla osób, które nigdy wcześniej nie zetknęły się z grą w tenisa punktacja może wydać się dość skomplikowana. Wystarczy jednak poznać podstawowe zasady, aby zrozumieć, jak przyznaje się punkty. Co takiego musimy wiedzieć o punktacji w tenisie?

Na czym polega gra w tenisa?

Zanim przejdziemy do punktacji, warto przypomnieć sobie podstawy, na których opiera się gra w tenisa. Rozgrywka może toczyć się między dwiema osobami – wtedy jest to singiel – lub między czterema – w tym wypadku mamy do czynienia z deblem. Mecz tenisa składa się z gemów oraz setów. Najczęściej rozgrywka toczy się do dwóch wygranych setów. Podanie, czyli tzw. serwis rozpoczyna każdorazową wymianę tenisową.

Obliczanie punktacji w tenisie

Jak liczyć punkty w tenisie? W pierwszej kolejności gra toczy się o punkty, które mogą zostać nam przyznane za pojedynczą wymianę tenisową lub błąd przeciwnika. Nie wszystkie punkty mają taką samą wartość – pierwsze dobre trafienie gwarantuje nam 15 punktów, drugie 30, a trzecie 40. Zdobycie czwartego punktu równa się wygranie gema. Miejmy jednak na uwadze, że gem możemy zdobyć tylko wtedy, gdy mamy przynajmniej 2 punkty przewagi nad przeciwnikiem. Gra toczy się dalej, aż do wygrania minimum 6 gemów. Wtedy uznaje się, że zawodnik zdobył całego seta – najczęściej wymagane jest wygranie dwóch setów. Pamiętajmy jednak, że jeśli chodzi o czas trwania meczu tenisa, nie jest to jednoznaczne – mecze mogą różnić się pod względem długości.

Zasady punktacji w tenisie

 Poza standardową punktacją podczas meczu zdarzają się sytuacje, które wymagają specjalnego działania. Czymś takim może być tzw. tie-break, którym określamy końcówkę partii. Jest to sposób na skrócenie rozgrywania seta. Stosuje się go w przypadkach, w których wynik gema to 6:6. Wtedy gra się do momentu, w którym któryś z zawodników nie zdobędzie 7 punktów, w tym 2 punkty przewagi nad przeciwnikiem. W meczu możemy spotkać się również z tzw. stanem równowagi. Jest to moment, w którym zawodnicy mają remis. W tym wypadku gema wygra ten, który zdobędzie dwa punkty z rzędu.

Jeśli chcemy szczegółowo poznać zasady gry w tenisa oraz zobaczyć, jak wygląda to w rzeczywistości zapraszamy do Akademii Tenisa Prince, w której wykwalifikowana kadra dokładnie wyjaśni reguły gry i nauczy, jak poprawnie je stosować w praktyce.

Poznanie punktacji w tenisie pomoże nam szybciej zrozumieć zasady tej gry. Przed samodzielnym rozpoczęciem ćwiczeń warto zaznajomić się z poszczególnymi terminami i regułami, które pozwalają przyznać punkty danemu zawodnikowi. Dzięki temu łatwiej nam będzie podczas samodzielnej gry. Punktacja w tenisie wcale nie jest taka trudna – przyglądając się meczom i samemu praktykując tę grę, szybko zrozumiemy, na czym polega!