Prawidłowa dieta przedszkolaka różni się od diety niemowlaka, nastolatka i osoby dorosłej. Czym karmić dziecko, aby było najedzone, ale nie przejedzone oraz zdrowe i zadowolone? Do grupy przedszkolaków zalicza się dzieci od 3 do 6 roku życia. Najważniejszymi składnikami, które muszą być zawarte w ich diecie to składniki budulcowe dla mocnych kości, czyli przede wszystkim wapno i żelazo. Pamiętajmy również, że jest to czas kiedy dzieci kształtują swoje nawyki żywieniowe.

Posiłki powinno podawać się co 3-4 godziny,  4 lub 5 razy dziennie. Ważne, żeby nie były one zbyt obfite – dzięki temu uczymy dziecko jeść częściej i mniej.

Co robić kiedy dziecko nie chce jeść? Przede wszystkim nie panikujmy!

Większość młodych rodziców próbuje radzić sobie krzykiem lub po prostu stara się przekupić dziecko („Jak nie zjesz, to nie dostaniesz zabawki”). Istnieje kilka sposobów, aby zachęcić do jedzenia:

  • zadbajmy o estetyczny wygląd stołu. Połóżmy kolorowy obrus, który przykuję uwagę dziecka, a posiłek podajmy mu na ciekawym talerzyku w jego ulubiony wzorek lub postać z bajki,
  • sam posiłek również musi wyglądać apetycznie – najlepiej by był kolorowy i różnorodny,
  • nie podawajmy słodyczy lub innych zakąsek między posiłkami, ponieważ zmniejsza to apetyt,
  • nie pospieszajmy dziecka w trakcie jedzenia.

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Bez niego nie ma energii do działania – bez względu na wiek. W momencie, kiedy dziecko się rozwija należy tak przygotować śniadanie, aby było ono bogate w wartości odżywcze. Nie może też ono wyglądać każdego dnia tak samo. Jedzenie porannego posiłku powinno stać się dla dziecka naturalnym przyzwyczajeniem. Zadbajmy o to, żeby na talerzu znalazła się ciemna bułka pełnoziarnista, biały ser, chuda wędlina i koniecznie warzywa.

Zwróćmy szczególną uwagę również na drugie śniadanie. Niektórzy rodzice mylą je z przekąską i kupują chipsy bądź czekoladę. Lepszym rozwiązaniem będzie jogurt naturalny lub owocowy z małą bułką oraz owoc.

Maluchy bardzo lubią fast-foody, ale nie można ich do nich przyzwyczajać. Jeśli dziecko ma ochotę na hod-doga lub hamburgera, to przyrządźmy je w domu. Samodzielnie zrobione z mięsa drobiowego są na pewno zdrowsze.
Dopilnujmy, aby nasza pociecha nie piła słodkich napojów gazowanych. Są one smaczne, ale też niesamowicie szkodliwe. Najlepiej podawać wodę,  soki wieloowocowe i warzywne oraz herbatki z miodem jak również mleko (odtłuszczone lub 1,5- procentowe).

Starajmy się zapewnić dziecku aktywność fizyczną każdego dnia.