Tenis jest grą mocno techniczną. Oznacza to, że aby osiągnąć sukces wymagana jest nauka różnego typu zagrań i posiadanie wiedzy, którą spowoduje znaczną dominację nad rywalem podczas meczu. Dlatego dzisiaj spróbujemy przybliżyć, jak w prosty sposób opanować jednoręczny bekhend.

Czym jest bekhend?

Bekhend należy do podstawowych uderzeń, które młody tenisista koniecznie powinien opanować na początku swojej przygody ze wskazanym sportem. Wykonywać możemy go zarówno jedną ręką, jak i dwoma. Ma ono miejsce w momencie, gdy piłka odbijana jest zewnętrzną stroną rakiety (w przypadku, gdy uderzenia dokonuje się wewnętrzną mówimy o forhendzie). Osoby, u których prawa ręka jest dominująca ruch zazwyczaj zaczynają z lewej strony i “ciągną” go do prawej, u leworęcznych dzieje się to na odwrót. Z nauką  wskazanego zagrania nie powinny mieć problemu, w szczególności osoby mające dużą siłę, ponieważ jednym z podstawowych problemów związanych z bekhendem jest właśnie za słabe odbicie, przez co piłka nie dolatuje do siatki lub też trafia bezpośrednio w nią (szczególnie przy bekhendzie jednoręcznym). Kłopotem bywa także niestabilna pozycja ciała, przez co nie jesteśmy w stanie we właściwy sposób wykończyć całego ruchu. Wielu graczy obawia się bekhendu, ponieważ uchodzi ono za trudniejsze niż forhend, nie ma jednak co zwlekać, tylko czas zacząć ćwiczenia!

 Prawidłowy jednoręczny bekhend

Za pracę nad jednoręcznym bekhendem powinny zabrać się osoby, którym udało się opanować już wcześniej, nieco prostszy dwuręczny. Zacznijmy od postawy ciała. Ważne jest, aby stanąć stabilnie na lekko ugiętych nogach. Prawa stopa powinna być wysunięta do przodu, dzięki czemu łatwiej jest wykonać nam głęboki skręt ciała, co oddziałuje na siłę uderzenia. Jeśli chodzi o rakietę – stosujemy tutaj tak zwany chwyt bekhendowy. Istotne jest, aby utrzymywać całość w pionie – główka ma znajdować się na wysokości naszej głowy, po czym ją prowadzimy delikatnie do przodu. Zetknięcie rakiety z piłką odbywa się dalej od nas, niż w bekhendzie dwuręcznym. Gdy już uda nam się odbić piłkę ciało przesuwa się do przodu razem z rakietą.

Bekhend: jednoręczny czy oburęczny?

Stosowanie bekhendów może budzić różne wątpliwości. Jak już zostało wspomniane, naukę lepiej jest rozpocząć od dwuręcznego, który wymaga mniejszej ilości siły i łatwiej jest nam przy nim utrzymać pozycję. Twierdzi się,  że jest on dużo skuteczniejszy, a piłka znacznie częściej przechodzi na drugą stronę, nawet w sytuacji popełnienia drobnych błędów. Jednak jeśli dobrze opanujemy technikę, jednoręczny również może przynieść nam wiele punktów w czasie meczu. Zdecydowanie wybierają go zwolennicy “starej szkoły” – jest to zagranie klasyczne, a także naprawdę świetnie się prezentuje w momencie dobrego wykonania go przez zawodnika – jednoręczny bekhend wydaje się znacznie “lżejszy” niż dwuręczny. 

Pamiętajmy, że połowa sukcesu to dobrze opanowana technika, dlatego warto jest uczyć się coraz to nowych zagrań! Wszystkim, którzy właśnie pracują nad idealnym bekhendem życzymy powodzenia!