Wyjazd na obóz sportowy to prawdziwa frajda dla dziecka i jednocześnie pewne zadanie logistyczne dla rodzica. O ile o nocleg, wyżywienie czy atrakcje nie trzeba się martwić, o tyle prawdziwym wyzwaniem może być pakowanie. Co warto włożyć dziecku do torby, a co okaże się tylko zbędnym nadbagażem?

Odzież – gotowi na wszystko!

Letni obóz sportowy wiąże się z częstym przebywaniem na świeżym powietrzu, na przykład podczas gry w tenisa. Oznacza to, że dziecko musi być przygotowane na każdą pogodę i mieć w swojej torbie odpowiednią odzież. W zależności od tego, na jak długo jedzie, powinno wziąć minimum jedną koszulkę na każdy dzień i przynajmniej dwie pary długich spodni – w razie gdyby jedne, na przykład przemokły. Podstawą jest także bielizna, którą lepiej spakować w większej ilości oraz klapki – przydatne pod prysznic. Oczywiście trzeba również zabrać krótkie spodenki, czapkę lub chustkę na głowę i okulary przeciwsłoneczne, aby dostosować się do wysokiej temperatury. Na wieczorne śpiewanie przy ognisku przyda się ciepła bluza polarowa i adidasy, zaś na opady – kurtka przeciwdeszczowa i wodoodporne obuwie. Warto również pamiętać o odpowiedniej odzieży do uprawiania wybranej dyscypliny sportu – kostiumie kąpielowym, sportowych butach czy bieliźnie termoaktywnej. Na obozach często pojawiają się atrakcje, takie jak wieczorne dyskoteki czy podchody, dlatego dobrze jest pozwolić dziecku zabrać ulubiony zestaw na tę okazję.

Środki higieniczne to podstawa!

środki higieniczne na obózGdy podopieczny zapomni o wzięciu kosmetyczki, będzie musiał pożyczać mydło oraz pastę od kolegów lub wydawać swoje kieszonkowe na zakup własnych. Dlatego dobrze upewnić się, że po porannej toalecie, latorośl spakowała wszystkie kosmetyki do torby. Powinny to być: szczoteczka do zębów i pasta, mydło lub żel pod prysznic, szampon do włosów, grzebień i dezodorant. Nastolatkom z całą pewnością przydadzą się także żel oraz tonik do twarzy. Warto spakować dziecku balsam do opalania z filtrem UV, który ochroni go przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Koniecznie musi zabrać ze sobą też ręczniki – jeden plażowy, a drugi kąpielowy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dziecko koniecznie powinno zabrać ze sobą dokumenty, takie jak na przykład legitymacja szkolna lub paszport (jeśli obóz odbywa się za granicą), a także pieniądze na drobne wydatki. Jeżeli latorośl jest już dość odpowiedzialna, można pozwolić jej na zabranie ze sobą mp4, pozwalającego na słuchanie muzyki w autokarze czy telefonu komórkowego, zapewniającego kontakt z rodzicami. Warto również spakować notes i długopis, na przykład po to, aby zapisać ważne informacje przekazane przez wychowawcę kolonijnego lub zrobić listę rzeczy, które powinny wrócić z powrotem do domu. Można pozwolić dziecku także na zabranie książki lub komiksu czy gier, takich jak karty, które świetnie sprawdzą się w przerwach pomiędzy zajęciami. Koniecznie trzeba spakować wodę i drobne przekąski na drogę, a także chusteczki i foliowe torebki – mogą się one przydać w różnych sytuacjach. Jeśli dziecko bierze jakieś lekarstwa, obowiązkowo powinny znaleźć się w torbie wraz z rozpiską ich przyjmowania.

Jak dobrze się spakować?

Na początek dobrze jest zrobić listę rzeczy, które dziecko musi zabrać. Pozwoli to na dobrą organizację pracy i sprawi, że o niczym nie zapomnimy. Warto wziąć tylko tyle, ile potrzeba – dziecko będzie bowiem samo musiało nieść swój bagaż, nie może on być zatem zbyt duży. Świetnie sprawdzi się zestaw: walizka na kółkach, do której włoży się większość rzeczy plus plecak sportowy na jedzenie, dokumenty i pieniądze. Kosmetyki dobrze jest owinąć folią – na wypadek rozlania. Dobrą metodą na to, aby podopieczny nie zgubił swoich rzeczy jest ich podpisanie – na metkach ubrań lub opakowaniach kosmetyków. Wówczas nawet, gdy ktoś w pokoju będzie miał taką samą koszulkę, łatwo będzie zidentyfikować własną. Dziecko powinno pakować się wspólnie z rodzicem, żeby wiedziało, gdzie znaleźć poszczególne elementy bagażu. Warto skorzystać z mniejszych kieszonek i umieścić w nich, na przykład kosmetyczkę lub bieliznę – aby te przedmioty były zawsze pod ręką.

Pakowanie na wyjazd to doskonała okazja do tego, aby nauczyć dziecko odpowiedzialności, samodzielności i porządku. Gdy damy mu dobry przykład, z całą pewnością w przyszłym roku będzie już wiedziało, jak zrobić to samemu.