Każdy, kto kiedykolwiek uprawiał sport, wie jak ważne jest odpowiednie przygotowanie psychiczne przed rozpoczęciem rywalizacji, meczu, turniejowego spotkania. Czasami sytuacja wystąpienia przed większą liczbą osób może okazać się dla małego zawodnika bardzo stresująca i tremująca. Im bardziej zawodnikowi zależy na pokazaniu się z jak najlepszej strony podczas meczu tym bardziej narażony jest na odczuwanie tremy. Ważną rolę do wypełnienia mają tutaj trenerzy i rodzice.

Najważniejszą rzeczą jest odwrócenie uwagi zawodnika od skupiania się na swoim zdenerwowaniu. Myślenie o tremie odwraca uwagę od samego meczu. Również intensywna rozgrzewka oraz głębokie oddechy okażą się w tej sytuacji niezwykle przydatne. W efekcie górne części ciała i ramion powinny ulec rozluźnieniu. Warto przed meczem rozpocząć rozgrzewkę wcześniej niż zazwyczaj na treningach. W czasie samego meczu istotny jest oddech. Pomimo że dynamiczne ruchy w czasie gry w tenisa nie ułatwiają oddychania, warto pamiętać by na przykład wykorzystać chwilę przerwy czy moment zmiany stron kortu na głębszy oddech, a zwłaszcza wydech, który nie tylko pozwoli opróżnić płuca, ale i odprężyć barki.

Kajtek przed meczemDuży wpływ na emocje przed turniejem mają wydarzenia nie będące bezpośrednio związane z samym meczem. Jeśli pociecha wielokrotnie słyszała od swoich rodziców, że porażka stanowi koniec świata, a kolejna przegrana przynosi im wstyd, dziecko będzie odczuwało jeszcze większy stres. Presja i brak wsparcia ze strony najbliższych wpływają negatywnie na ten etap kształtowania się osobowości młodego człowieka. Praktykowanie takich zachowań może zniechęcić młodego zawodnika do sportu, a w dalszej kolejności doprowadzić do całkowitego porzucenia sportowej rywalizacji. Młody zawodnik, który przy różnych codziennych sytuacjach otrzymuje właściwe i słuszne pochwały oraz wsparcie przy niepowodzeniach, jest lepiej przygotowany do występów przed publicznością.

Najbliżsi oraz trenerzy nie mogą okazywać przy dziecku swojego zdenerwowania. W przeciwnym razie nawet jeśli dziecko jest przygotowane do meczu i oswojone z sytuacją, trema udzieli mu się od otoczenia. Otoczenia, na którego opinii najbardziej mu zależy. Dlatego dla dobra dziecka, warto swoich obaw nie okazywać. Przed rozgrywką należy skupić się nie tyle na oczekiwanym wyniku, ale na zadaniach, które zawodnik musi wykonać. Nigdy za główny cel nie powinno być stawiane zwycięstwo. Niedopuszczalne są zachowania rodziców, którzy próbują w czasie trwania turnieju przejąć rolę trenera tenisa i wykrzykując, wyrzucają z siebie niezliczoną ilość porad i wskazówek.

Starą prawdę stanowi fakt, że najlepszym sposobem na tremę jest pewność siebie oraz jak najlepsze przygotowanie. Pewność siebie można budować np. poprzez rozmowy przed meczem o ulubionych uderzeniach tenisisty, w których jest naprawdę dobry. Warto również pamiętać, że lekka trema może mieć również charakter mobilizujący.